ŠŠI sa aj v tomto školskom roku zúčastnila výberových konaní riaditeľov na základných a stredných školách zriadených obcou alebo samosprávnym krajom. Zástupcovia ŠŠI sú prizývaní do výberových komisií s riadnym hlasom1 . Na základe dotazníka pre zúčastnených inšpektorov ŠŠI uvádza niektoré zistenia z priebehov výberových konaní 2 . Jeden z významných dôvodov monitorovania priebehu výberových konaní na riaditeľov je sledovať, či školy reflektujú požiadavky SKÚ o zvýšenie transparentnosti 3 .
V školskom roku 2023/2024 bolo vyhlásených 671 výberových konaní. Na základných školách bolo vyhlásených 530 konaní (29 % zo všetkých s povinnosťou prizvať zástupcu ŠŠI) a na stredných školách 141 konaní (30 % zo všetkých s povinnosťou prizvať zástupcu ŠŠI). Najväčší celkový počet výberových konaní bol vyhlásený v Košickom kraji. Po zohľadnení počtu škôl s povinnosťou prizývať ŠŠI najväčší podiel predstavovali výberové konania na stredných školách v Košickom kraji a Trnavskom kraji. Z celkového počtu vyhlásených konaní bolo 7 zrušených, napr. z dôvodu, že rada školy (komisia) nebola uznášania schopná.
Základne výberové konania predstavovali 95 % všetkých konaní. Najčastejším dôvodom bolo uplynutie funkčného obdobia v prípade 89 % základných konaní, medzi ďalšie dôvody patrilo vzdanie sa funkcie na vlastnú žiadosť (4 %), dočasné poverenie súčasného riaditeľa (2 %), odchod do dôchodku (3 %)
a odvolanie súčasného riaditeľa (1 %). Najčastejším dôvodom pre opakované výberové konania bolo nezhodnutie sa komisie na spoločnom kandidátovi v základnom konaní.
Stále platí, že najväčší podiel predstavujú výberové konania len s jedným kandidátom. V porovnaní
s minulým rokom prišlo dokonca k zvýšeniu podielu konaní s jedným kandidátom zo 64 % na súčasných 70 %. Zároveň až 71 % výberových konaní sa zúčastnil súčasný riaditeľ alebo riaditeľka školy, čo je opäť nárast oproti minulému obdobiu s podielom 64 %. Aj keď počet kandidátov nie je nevyhnutne predpokladom úspešného napredovania školy, pri viacerých kandidátoch je prinajmenšom možné porovnávať rôzne vízie pre budúci rozvoj školy a vytvárajú sa podmienky pre zdravú súťaž.
Dobrou správou sa javí zvýšenie podielu verejných výberových konaní, t. j. konaní, ktoré sú prístupné širšej verejnosti vrátane rodičov žiakov. Podiel verejných výberových konaní narástol oproti minulému roku z 11 % na 27 %. Avšak z prieskumu nevieme, či zástupcovia verejnosti využili túto možnosť a boli prítomní počas prezentácie návrhov koncepcie školy a otázok členov komisie. Výber kandidátov prebiehal tajným hlasovaním v 92 % konaní.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že výberové konania prebiehajú podľa pravidiel:
takmer všetci kandidáti spĺňajú formálne podmienky,
návrhy koncepcie rozvoja školy sú predkladané písomne,
takmer všetkým inšpektorom bol poskytnutý dostatok času na oboznámenie sa
s písomnou dokumentáciou jednotlivých kandidátov,
po prezentáciách existuje dostatok času pre otázky členov výberovej komisie,
sú vopred stanovované postupy pre hodnotenie na základe zrozumiteľných a objektívnych kritérií
a z výberových konaní existujú zápisnice.
Treba však opäť pripomenúť, že monitorovanie priebehu VK je zúžené podľa legislatívy len na ZŠ a SŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí a VÚC. Veľký podiel škôl a školských zariadení je vyňatých z povinnosti prizývať ŠŠI a z tohto dôvodu nie je možné sa vyjadrovať k regulárnosti a transparentnosti výberových konaní vo všeobecnosti, napríklad aj s ohľadom na súkromné a cirkevné školy, materské školy, ZUŠ alebo jazykové školy. Kvalita riadenia za ZŠ vrátane samosprávnych procesov je jednou zo základných podmienok pre ďalšie napredovanie celého vzdelávacieho systému.
______________________________________________________________________________________________________________________
- Na základe § 4 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z. z.
- Prvá samostatná správa ŠŠI tohto druhu bola vydaná minulý rok.
- Verejné výberové konanie na riaditeľa – mýty a otázky, SKÚ a publikácia Transparentný výber riaditeľov škôl, SKÚ a Transparency International.