Oznamovanie protispoločenskej činnosti
Podmienky poskytovania ochrany osobám v pracovnoprávnom vzťahu v súvislosti s oznamovaním kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti upravuje zákon č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“). Zákon priznáva možnosť poskytnutia ochrany oznamovateľom protispoločenskej činnosti pred takým konaním zo strany zamestnávateľa, ktoré by ich mohlo negatívne zasiahnuť najmä v pracovnom, prípadne osobnom alebo rodinnom živote.
Zodpovednou osobou je podľa § 10 ods. 1 zákona:
Mgr. Matúš Jarolín
Kancelária hlavného školského inšpektora
Kontaktné údaje, vecne príslušný útvar:
Kancelária hlavného školského inšpektora (ďalej aj „KHŠI“)
Mgr. Matúš Jarolín
Ústredie Štátnej školskej inšpekcie
Kancelária hlavného školského inšpektora
Staré Grunty 52, 841 04 Bratislava
telefonický kontakt: +421 944 166 927
e-mail: matus.jarolin@ssi.sk
Základné pojmy
Oznamovateľom je fyzická osoba uvedená v zmysle § 2 písm. a) zákona.
Podľa § 2 písm. b) zákona oznámením je uvedenie skutočností, o ktorých sa fyzická osoba dozvedela v súvislosti s pracovnoprávnym vzťahom alebo iným obdobným vzťahom a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti.
Protispoločenskou činnosťou je konanie, ktoré je trestným činom, ako aj konanie, ktoré je priestupkom alebo iným správnym deliktom; za protispoločenskú činnosť sa považuje aj konanie, ktoré nie je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť. Inak povedané, ide o každé konanie, ktoré pôsobí negatívne na spoločnosť a presahuje záujem jednotlivca.
Konaním v dobrej viere sa podľa § 2 písm. k) zákona rozumie konanie fyzickej osoby, ktorá vzhľadom na okolnosti, ktoré sú jej známe, a vedomosti, ktoré v čase oznámenia má, sa odôvodnene domnieva, že uvádzané skutočnosti sú pravdivé; v pochybnostiach sa konanie považuje za konanie v dobrej viere, dovtedy, kým sa nepreukáže opak.
Zákon definuje aj pojem kvalifikované oznámenie, ktoré môže prispieť alebo prispelo k objasneniu závažnej protispoločenskej činnosti alebo k zisteniu alebo k usvedčeniu jej páchateľa. Závažnú protispoločenskú činnosť definuje § 2 písm. d) zákona.
Prijímanie a preverovanie oznámenia, prijímanie opatrení
Zodpovedná osoba plní úlohy spojené s prijatím a preverovaním oznámení podaných oznamovateľmi. Oznámenie sa podáva zodpovednej osobe.
Nikomu nesmie byť bránené v oznamovaní protispoločenskej činnosti; bránením podaniu oznámenia sa rozumie napríklad odmietnutie prijatia oznámenia alebo akékoľvek konanie, ktorého cieľom je zmariť, sťažiť alebo spomaliť podanie oznámenia.
Oznámenie musí byť čitateľné, formálne aj obsahovo zrozumiteľné a musí byť z neho zrejmé, na akú protispoločenskú činnosť oznamovateľ poukazuje.
Za účelom dôkladného preverenia podaného oznámenia, pokiaľ je to možné, uvedie oznamovateľ v podanom oznámení nasledovné informácie:
- detailný popis skutku so všetkými podstatnými skutočnosťami, ktoré sú mu známe (čo sa stalo, kde, kedy, aké konanie viedlo k podozreniu, kto je podozrivý, atď.),
- informáciu o tom, akým spôsobom oznamovateľ získal informácie, ktoré sú predmetom oznámenia,
- či existujú svedkovia, resp. iné zainteresované osoby,
- či má oznamovateľ k dispozícii konkrétne podklady alebo dôkazy,
- či oznamovateľ o tejto záležitosti už s niekým komunikoval a ak áno, s kým,
- totožnosť a kontaktné údaje oznamovateľa; v prípade anonymného oznámenia oznamovateľ svoju totožnosť v podanom oznámení neuvádza.
Podaním oznámenia podľa zákona o ochrane oznamovateľov nie je dotknutá povinnosť oznámenia trestného činu alebo prekazenia trestného činu podľa § 340 a § 341 zákona č. 300/ 2005 Z. z. Trestného zákona v znení neskorších predpisov.
Oznámenie skutočností týkajúcich sa protispoločenskej činnosti prípadne závažnej protispoločenskej činnosti možno podať písomne, ústne do záznamu, telefonicky alebo e-mailom. Podanie je možné podať aj anonymne.
1. Písomne:
• do podateľne Ústredia Štátnej školskej inšpekcie, Kancelária hlavného školského inšpektora so sídlom v Bratislave v uzatvorenej obálke s označením „Oznámenie o protispoločenskej činnosti“; uzatvorená obálka bude bezodkladne postúpená zodpovednej osobe na KHŠI.
2. Ústne do záznamu:
• v pracovných dňoch a v pracovnom čase osobne u zodpovednej osoby,
3. Telefonicky:
• v pracovných dňoch a v pracovnom čase na telefónne číslo zodpovednej osoby: +421 944 166 927
4. E-mailom: matus.jarolin@ssi.sk
• oznámenie v elektronickej podobe je možné uskutočniť zaslaním oznámenia na e-mailovú adresu matus.jarolin@ssi.sk, tento spôsob podávania oznámení je prístupný nepretržite 24 hodín denne.
Ak oznamovateľ podá podnet anonymne, môže uviesť anonymizovanú adresu elektronickej pošty, prostredníctvom ktorej bude komunikovať a zodpovedať na prípadné otázky. Zodpovedná osoba je zároveň povinná potvrdiť prijatie oznámenia a informovať oznamovateľa o výsledku prešetrenia oznámenia prostredníctvom tejto e-mailovej adresy.
Zodpovedná osoba bezodkladne zaeviduje každé oznámenie v evidencii oznámení a do siedmich dní potvrdí oznamovateľovi prijatie oznámenia. To neplatí, ak oznamovateľ uvedie, že na potvrdení prijatia oznámenia netrvá. Orgán príslušný na prijatie oznámenia nepotvrdí prijatie oznámenia, ak sa dôvodne domnieva, že potvrdenie prijatia oznámenia môže ohroziť ochranu totožnosti oznamovateľa.
Zodpovedná osoba posúdi na základe obsahu a ďalších znakov podaného oznámenia, či ide o oznámenie o protispoločenskej činnosti, oznámenie o závažnej protispoločenskej činnosti alebo o iné podanie a určí ďalší postup.
Zodpovedná osoba preverí každé oznámenie do 90 dní odo dňa potvrdenia jeho prijatia.
Ak je potrebné oznámenie doplniť alebo spresniť, zodpovedná osoba bezodkladne vyzve oznamovateľa na doplnenie alebo spresnenie a určí na to primeranú lehotu.
Ak oznámenie nemôže preveriť zodpovedná osoba, osobu, ktorá oznámenie preverí určí hlavný školský inšpektor. O preverení oznámenia sa vyhotoví zápisnica, ktorú zodpovedná osoba odovzdá hlavnému školskému inšpektorovi.
Ak sa oznámenie preverovaním preukázalo ako opodstatnené, zodpovedná osoba v zápisnici navrhne opatrenia na nápravu, organizačný útvar, ktorý ich má prijať a termíny na ich splnenie. Po uplynutí navrhovanej lehoty príslušný organizačný útvar predloží zodpovednej osobe informáciu o prijatých opatreniach.
Zodpovedná osoba je povinná oznamovateľa písomne oboznámiť s výsledkom preverenia oznámenia a opatreniami, ak sa prijali na základe preverenia oznámenia do 90 dní od potvrdenia prijatia oznámenia alebo ak sa prijatie oznámenia nepotvrdilo, do 90 dní od uplynutia siedmich dní od prijatia oznámenia. Ak výsledkom preverenia oznámenia je postúpenie veci na vybavenie podľa Trestného poriadku alebo osobitných predpisov, zodpovedná osoba je povinná o tejto skutočnosti vopred informovať oznamovateľa.
Odvetné opatrenia
Odvetné opatrenia voči oznamovateľom sú zakázané. Nikto nesmie hroziť odvetným opatrením alebo postihovať odvetným opatrením oznamovateľa alebo
- blízku osobu oznamovateľa,
- fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu, ktorú oznamovateľ ovláda, v ktorej má účasť, v ktorej vykonáva funkciu člena orgánu právnickej osoby, alebo pre ktorú vykonáva pracovnú činnosť,
- fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu, ktorá ovláda právnickú osobu, v ktorej má oznamovateľ účasť alebo v ktorej vykonáva funkciu člena orgánu právnickej osoby,
- osobu, ktorá oznamovateľovi poskytla pomoc v súvislosti s oznámením, a
- zodpovednú osobu alebo osobu, ktorá sa podieľa na plnení úloh zodpovednej osoby.
Oznamovateľ a osoba uvedená v písm. a) až e) sa nemôže vzdať práva na ochranu pred postihom odvetným opatrením.
Zodpovedná osoba je povinná preveriť oznámenie oznamovateľa o tom, že sa proti nemu uplatňuje odvetné opatrenie.
Pri podávaní, prijímaní, evidencii a preverovaní oznámenia o odvetnom opatrení sa postupuje podľa vyššie uvedeného postupu k oznámeniu protispoločenskej činnosti.
Ochrana zamestnanca
Oznamovateľ, ktorý podal oznámenie o závažnej protispoločenskej činnosti orgánu činnému v trestnom konaní alebo správnemu orgánu, môže požiadať o postavenie chráneného oznamovateľa podľa § 3 a 4 zákona o ochrane oznamovateľov v rámci trestného konania alebo podľa § 5 a 6 zákona o ochrane oznamovateľov v rámci konania o správnom delikte.
Na základe postavenia chráneného oznamovateľa zamestnávateľ nemôže urobiť právny úkon alebo vydať rozhodnutie v pracovnoprávnom vzťahu (ďalej len „pracovnoprávny úkon“) voči zamestnancovi, na ktorý nedal súhlas, len so súhlasom úradu. Každý právny úkon zamestnávateľa voči takému zamestnancovi vykonaný bez súhlasu úradu je neplatný.
Súhlas úradu sa nevyžaduje, ak sa pracovnoprávnym úkonom priznáva nárok, alebo ak ide o pracovnoprávny úkon súvisiaci so skončením pracovnoprávneho vzťahu, ako dôsledok právnej skutočnosti, ktorá nesúvisí od posúdenia zamestnávateľa.
Ak sa oznamovateľ domnieva, že v súvislosti s oznámením bol voči nemu urobený pracovnoprávny úkon, s ktorým nesúhlasí, môže požiadať úrad do 15 dní odo dňa, keď sa dozvedel o pracovnoprávnom úkone, s ktorým nesúhlasí, o pozastavenie jeho účinnosti.
Ak úrad pozastaví účinnosť, účinnosť pozastavenia oznámenia sa začína dňom doručenia potvrdenia oznamovateľovi. Pozastavenie účinnosti pracovnoprávneho úkonu zamestnávateľa na základe potvrdenia o jeho pozastavení vydaného úradom sa skončí uplynutím 30 dní od doručenia potvrdenia oznamovateľovi. Doručením návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia na súd počas tejto lehoty sa trvanie pozastavenia účinnosti pracovnoprávneho úkonu predlžuje až do nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia súdu o tomto návrhu.
Osoba, ktorá zverejnila informácie o protispoločenskej činnosti, ktoré sa dozvedela počas výberového konania alebo v rámci predzmluvných vzťahov a jej pracovnoprávny vzťah alebo iný obdobný vzťah ešte nevznikol alebo počas trvania pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu alebo po skončení pracovnoprávneho alebo iného obdobného vzťahu z dôvodu, že
- urobila oznámenie prostredníctvom vnútorného systému preverovania oznámení a nebola oboznámená s výsledkom preverenia podľa § 10 ods. 8 zákona o ochrane oznamovateľa protispoločenskej činnosti, alebo neboli prijaté vhodné opatrenia podľa § 10 ods. 8 zákona o ochrane oznamovateľa protispoločenskej činnosti a následne urobila takéto oznámenie orgánu príslušnému na prijatie oznámenia a nebola v primeranej lehote oboznámená so stavom preverovania alebo s výsledkom preverenia,
- urobila oznámenie orgánu príslušnému na prijatie oznámenia a nebola v primeranej lehote oboznámená so stavom preverovania alebo s výsledkom preverenia,
- je dôvodná obava, že protispoločenská činnosť môže predstavovať bezprostredné alebo zjavné ohrozenie verejného záujmu, alebo
- je dôvodná obava, že v prípade urobenia oznámenia orgánu príslušnému na prijatie oznámenia by jej hrozil postih alebo vzhľadom na konkrétne okolnosti prípadu hrozí, že orgány na prijatie oznámenia nezabezpečia nestranné a nezávislé preverenie skutočností uvedených v oznámení, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov.
Bližšie poradenstvo a konzultácie v súvislosti s oznamovaním protispoločenskej činnosti poskytuje
Úrad na ochranu oznamovateľov
Sídlo: Námestie slobody 2919/29, 811 06 Bratislava
Aktuálna dočasná adresa: Jozefská 1, 811 06 Bratislava
Bezplatná infolinka: 0800 221 213
https://www.oznamovatelia.sk/o-nas/#kontakty
Ochrana osobných údajov
Pri spracúvaní osobných údajov získaných pri preverovaní oznámenia sa postupuje
podľa osobitného predpisu – Dostupné na: Ochrana osobných údajov
Zodpovedná osoba na účely evidencie a preverovania oznámenia spracúva osobné údaje v rozsahu:
- meno, priezvisko, pobyt oznamovateľa; ak ide o zamestnanca školskej inšpekcie spracúva aj názov organizačného útvaru, na ktorom je oznamovateľ zaradený,
- meno, priezvisko osoby, voči ktorej je oznámenie podané; ak ide o zamestnanca školskej inšpekcie, jej funkcia a názov organizačného útvaru, na ktorom je zaradená,
- meno, priezvisko osoby, ktorá podáva zodpovednej osobe k oznámeniu vysvetlenie, jej funkcia a názov organizačného útvaru, na ktorom je zaradená; ak nejde o zamestnanca školskej inšpekcie, spracúva namiesto názvu organizačného útvaru názov príslušnej organizácie.
Osobné údaje sa uchovávajú tri roky odo dňa prijatia oznámenia.
Oznamovateľ poskytuje aktuálne osobné údaje.
Oznamovateľ má právo
- žiadať o prístup k svojim osobným údajom,
- žiadať o opravu, vymazanie alebo obmedzenie spracúvania svojich osobných údajov,
- namietať spracúvanie svojich osobných údajov,
- podať návrh na začatie konania na Úrade na ochranu osobných údajov.
Štátna školská inšpekcia vydáva v súlade s § 10 ods. 9 zákona vnútorný predpis o postupe podávania a vybavovania oznámení o protispoločenskej činnosti v Štátnej školskej inšpekcii (vnútorný systém preverovania oznámení)